Magyaroké a Green Oscar:
Raisz Iván és Barta István találmánya, a metanol előállítása kommunális hulladékból nyerte meg a “Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyét” Nürnbergben.
A feltalálók világszervezete Nürnbergben a világ egyik legjelentősebb innovációs kiállítása keretében megrendezte a “Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyét”. A több mint harminc országból bemutatott hétszázötven új műszaki alkotás közül Vedres András elnök vezette nemzetközi bíráló bizottság hatvan találmányt juttatott a döntőbe - adta hírül a Magyar Feltalálók Egyesülete (MAFE). A fődíjat, a “Green Oscart”, magyar alkotópáros, Raisz Iván és Barta István nyerte el. A győztes találmányuk, metanol előállítása kommunális hulladékból 2008-ban Magyarországon az “Év találmánya” címet kapta meg. Azóta a hasznosítás sikeresen folyik. Az eredmények meggyőzőek, egy tonna városi szemétből 300 kilogramm metanolt tudnak előállítani, miközben széndioxid gáz kibocsátás nincs. A jelenlegi megoldás a városi hulladék feldolgozásánál a szemétégetés. Az viszont tetemes mennyiségű klímaromboló gázt juttat a környezetbe.
Oláh György Nobel-díjas magyar kémikus 2006-ban kiadott könyvében megjósolta, hogy a jövő hajtóanyaga a kőolaj fogytán a metanol lesz. A kiváló technológiai eredmények és a most kivívott erkölcsi siker alapján állíthatjuk, hogy Raisz Iván és társa találmánya az olajkor utáni metanol gazdaság részévé válik. Az öko-találmányi verseny második helyezettje egy maláj alkotás lett, aminek alkalmazásával növényi rostanyagokból természetes környezetben is gyorsan lebomló csomagoló fólia készíthető. A harmadik díjat egy kínai feltaláló érdemelte ki, ipari hangszennyezést elnyelő rendszerével.
forrás: mti