Egymagában a tavaly Magyarországon megvalósult összes napelemes villamosenergia-termelő beruházás teljesítményének közel felére képes az önkormányzat által Újszilváson létesített rendszer – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyi államtitkára a helyszínen, a naperőmű ünnepélyes átadásán.
Bencsik János kiemelte: az uniós támogatással, nettó 470 millió forintból megvalósult fejlesztés példaértékű. A demonstrációs és oktatási célokat is szolgáló projekt eredményeként 68 napelemtáblán, 1632 panelből álló naperőműve látja el elektromos árammal a 2.800 lelkes Pest megyei község önkormányzati intézményeit.
Emlékeztetett: a napkövető fotovoltaikus rendszer kiépítése itt egy folyamat része, hiszen korábban már egy – Magyarországon ugyancsak egyedülálló – geotermikus fűtési technológiát is átadtak a faluban. Ezzel Újszilvás az első olyan honi település, amelynek önkormányzata hő- és áramszükségletének csaknem egészét megújuló energiaforrásokból fedezi.
„Ez a szemlélet kicsiben megtestesíti a Nemzeti Energia Stratégia célkitűzéseit” – fogalmazott a politikus jelezve, hogy a kormány a fejlesztési források átcsoportosításával újabb 40 milliárd forintot szán az ilyen típusú beruházások támogatására. Amennyiben ezt Brüsszelben is jóváhagyják, a keretre várhatóan 2012 tavaszától lehet majd pályázni - tette hozzá.
Hangsúlyozta: a napelemes technológiák alkalmazása manapság még csak jelentős mértékű vissza nem térítendő támogatás segítségével kifizetődő. Ám ennek ösztönzése a környezetvédelmen és takarékosságon túl foglalkoztatási szempontból is fontos. A kormány ezért az ország újraiparosításán belül is elkötelezett a hazai energetikai gépgyártás további fejlesztése mellett.
Az államtitkár emlékeztetett: az elmúlt egy évben 7,7 milliárd forint értékben, összesen 169 napelemes villamosenergia-előállító rendszerre benyújtott pályázatot támogattak. Ezek összteljesítménye megközelíti a 13 megawattot, alkalmazásuk pedig emellett több mint 13 ezer tonna szén-dioxid kibocsátást is megtakarít.
E projektek átadásával 14-szeresére bővül a 2010-ben elkészült fotovoltaikus rendszerek 0,9 megawattnyi teljesítménye. A tavaly kiépült kapacitásnak egyébként immár az Újszilváson működő naperőmű is köze felét szolgáltatja.
Forrás: MTI